Cykl menstruacyjny

08-26-2011 przez admin Zostaw odpowiedź »

Cykl menstruacyjny jest schematem funkcjonowania układu rozrodczego każdej kobiety.

Zazwyczaj przebiega on na podstawie kilku wyróżnionych faz, jednak może także zachodzić z różną częstotliwością w zależności od układu hormonalnego. Najczęściej trwa około 25 – 30 dni (gdzie początek to pierwszy dzień krwawienia, natomiast koniec to dzień przed kolejną miesiączką).

W czasie całego cyklu w organizmie kobiety zachodzą zmiany, które można podzielić na klika etapów.

Pierwszy to faza menstruacyjna, czyli przedowulacyjna, która jest czasem niepłodnym w cyklu menstruacyjnym. Czas tej fazy trwa średnio około 4-9 dni i jest nazywany względnym okresem niepłodnym. Pod koniec tej fazy zaczyna zwiększać się wydzielanie hormonu estrogen.

Kolejny etap to faza folikularna, czyli przedowulacyjna, kiedy następuje rozwój komórki jajowej w jajniku. Zazwyczaj wynosi ona 0-4 dni, zależnie od długości cyklu, a jej koniec przypada na owulację. Faza folikularna to okres dni płodnych w cyklu.

Po tym etapie następuje faza owulacyjna, która jest także okresem płodnym podczas cyklu menstruacyjnego i w czasie 28-dniowego cyklu następuje około 14 dnia. Zostaje wówczas uwolniona komórka jajowa z pęcherzyka Graffa, a w tym miejscu powstaje ciałko żółte. Następnie komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia. Faza ta ulega zakończeniu, kiedy komórka jajowa obumiera.

Ostatnia faza, czyli poowulacyjna następuje po jajeczkowaniu i trwa do końca cyklu. Jest to okres niepłodny w cyklu menstruacyjnym, ponieważ komórka jajowa nie jest wtedy zdolna do zapłodnienia.

Każdemu z powyższych etapów towarzyszą specyficzne objawy biologiczne, których obserwacja pomaga w lepszym rozpoznaniu konkretnej fazy cyklu.

Reklama

Dodaj komentarz

Musisz zalogowany aby opublikować komentarz.