Kalendarz dni płodnych i niepłodnych

11-01-2011 przez admin Zostaw odpowiedź »

Podczas cyklu menstruacyjnego zachodzi kilka faz, które obejmują zarówno dni płodne i niepłodne. Określenie tych dni jest uzależnione od indywidualnej długości cyklu, jednak jest kilka ogólnych zasad na wyznaczenie tego okresu.

Zakłada się przykładowo, że przy cyklu trwającym 28 dni, owulacja występuje 14 dni przed jego końcem, co pozwala rozgraniczyć oba okresy. Koniec okresu płodnego ustalić można odejmując 11 od liczby dni najdłuższego cyklu.

Jedną z popularnych metod określania kalendarza dni płodnych i bezpłodnych jest także obserwacja organizmu, gdzie jednym z symptomów występowania dni płodnych jest np. silny ból owulacyjny. Do określenia kalendarza służy także badanie śluzu oraz mierzenie temperatury ciała. Przy wyznaczaniu kalendarza postulowane jest jednak wzajemne uzupełnianie tych sposobów w celu zwiększenia ich wiarygodności. Przy prostym i powierzchownym obliczaniu dni płodnych i bezpłodnych pomóc może także np. automatyczny kalkulator internetowy, który poprzez wskazanie podstawowych danych obliczy najbliższy okres, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najwyższe.

Kalkulatory dni płodnych obliczając wynik bazują na danych takich jak: data pierwszego dnia ostatniego krwawienia i średnia długość cyklu, co pozwala wygenerować kalendarz tych dni na najbliższy czas. Jest to jednak tylko prawdopodobieństwo, ponieważ długość i przebieg cyklu menstruacyjnego może być różna. Ponadto, należy pamiętać, że czynniki takiej jak przeziębienie, stan zapalny, zmiany klimatyczne czy tez stres mogą zaburzyć regularność tego cyklu.

Reklama

Dodaj komentarz

Musisz zalogowany aby opublikować komentarz.