Kiedy są dni płodne?

Dni płodne, to takie dni w cyklu miesiączkowym (owulacyjnym), w których możesz zajść w ciążę. Cykl owulacyjny natomiast liczy się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do ostatniego dnia przed koleją miesiączką.

Cykl trwa zazwyczaj 28 dni i w czasie jego trwanie występuje zaledwie klika dni płodnych. Jest to do 3 dni przed owulacją oraz do 2 dni po jajeczkowaniu. Terminy takie są następstwem tego, że komórka jajowa żyje w ciele kobiety maksymalnie 24 godziny oraz tego,  że plemniki są zdolne do zapłodnienia nawet do 72 godzin po ich uwolnieniu.

Wyznaczanie dni płodnych polega więc na wyznaczeniu dnia owulacji w Twoim cyklu.

Metody wyznaczania dni płodnych

Metoda kalendarzykowa

Metoda ta polega na obserwacji własnego cyklu i na tej podstawie wyznaczenia dnia owulacji oraz dni płodnych.Kalendarzyk małżeński

Kalkulacje opierają się o założenie, że owulacja występuje zawsze 14 dni przed miesiączką. Jeśli Twoje cykle są regularne, możesz skorzystać z tej metody wyznaczając dzień owulacji odejmując 14 dni od terminu w jakim przewidujesz wystąpienie kolejnego krwawienia.

Badania wykazują, że do zapłodnienia dochodzi najczęściej, gdy stosunek miał miejsce około doby przed owulacja. Jeśli starasz się o dziecko, to próbuj zwłaszcza w tym terminie.

Metoda termiczna

Idea tej metody opiera się na obserwacji, że podczas trwania całego cyklu, temperatura ciała kobiety nieznacznie się zmienia.Metoda termiczna

Regularnie mierząc temperaturę swojego ciała (temperaturę mierz zawsze rano), zauważysz pewne zależności. Przede wszystkim, zaraz po miesiączce temperatura jest znacznie niższa niż podczas owulacji. Jeśli więc, wykonując codzienne pomiary, zauważysz nagły skok temperatury, będzie to znak, że rozpoczęły się dni płodne.

Niedokładność tej metody wynika z występowania różnych czynników, które również mogą wpłynąć na temperaturę Twojego ciała jak np. choroba. Warto więc stosować dodatkowe metody, które upewnią Cię, że wystąpiły dni płodne.

Metoda Billingsów

Znana także jako ocena śluzu szyjkowego.

LekarzObserwacje śluzu polegają na przyjrzeniu się zmian zachodzących w przedsionku pochwy w trakcie cyklu. Należy obserwować występowanie stanów takich jak suchość czy jej brak, poczucie, że jest wilgotno, mokro, ślisko itp. oraz rozróżnianiu jego konsystencji w zależności od fazy cyklu.

Sygnałem wystąpienia dni płodnych jest pojawienie się śluzu przejrzystego, o dużej obfitości i śliskiej konsystencji. Po owulacji pojawia się suchość pochwy, a wydzielina staje się gęsta i mętna.

Test owulacyjny

Test tego typu nabyć można w każdej aptece. Jego działanie polega na pomiarze LW (hormon luteinizujący) w moczu, co pozwala wykryć owulację około 12 – 36 godzin przed jej wystąpieniem.

Inne metody

Obserwuj swoje ciało! O tym, że zbliża się owulacja mogą świadczyć także takie objawy jak: ból piersi, ból w podbrzuszu czy obrzmienie warg sromowych. Choć objawy te nie są jednoznaczne, to w połączeniu z inną metodą (kalendarzyk małżeński, metoda termiczna, obserwacja śluzu) pozwolą Ci trafniej typować wystąpienie dni płodnych.

4 komentarzy

 1. Aneczka pisze:

  Ja stosuję afrodytę – mikroskop owulacyjny/ Jest wielokrotnego użytku więc jest wygodniejszy od testów paskowych.

 2. Kaś pisze:

  A ja stosuję metodę termiczną. Kupiłam sobie cyclotest który interpretuje za mnie temperaturę. Dzięki temu npr stał się dla mnie prosty :)

 3. Danka pisze:

  Ja podobnie jak Kaś jestem zwolenniczką metody termicznej. Póki co sama staram się interpretować temperaturę, ale nie wiem czy też nie kupię sobie jakiegoś komputera cyklu

 4. ewel pisze:

  Ja mam pytanie jezeli miesiaczka wypada mi 7 dnia miesiaca, a stosunek byl np. 27,28 to czy moglam zajsc w ciaze?

Dodaj komentarz

Musisz zalogowany aby opublikować komentarz.