Post otagowany jako ‘śluz’

Dni płodne

09-07-2011

Faza niepłodności kobiety jest liczona od czasu obumarcia komórki jajowej, czyli od momentu gdy nie może być ona zapłodniona, do czasu kolejnej miesiączki.

Wyznaczenie poprzez obliczenie dnia owulacji, czyli szczytu płodności jest jednym ze sposobów określenia dni bezpłodnych. Oprócz tego, można wskazać także na kilka objawów służących do rozpoznania okresu bezpłodnego podczas cyklu menstruacyjnego. Przykładowo, podczas dni płodnych, wraz z dojrzewaniem komórki jajowej pojawia się śluz rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Istnienie takiego śluzu płodnego jest niezbędne dla zachowania plemników przy życiu. Po jajeczkowaniu nie jest już natomiast wytwarzany płodny śluz, co może być sygnałem do rozpoznania dni bezpłodnych. W celu jednoznacznego określenia tych dni ważne jest dokładne badanie śluzu przez kobietę, jako, że stosując metodę obserwacji można je określić dokładniej, niż w przypadku przewidywania.

Inny ważny objaw fazy cyklu menstruacyjnego, a zatem także i wyliczenia dni bezpłodnych  to temperatura ciała. Charakterystyczne jest, że skok temperatury o min. 0.2 stopnie Celsjusza następuje zaraz po jajeczkowaniu, a  temperatura spada ponownie na koniec cyklu, przy rozpoczynającej się kolejnej menstruacji.

Przy określeniu czasu do dni bezpłodnych pomóc może także znajomość głównych objawów płodności, czyli napięcia piersi, wrażliwości brodawek, bólu w podbrzuszu, zwanego bólem owulacyjnym czy też plamienia owulacyjnego.

Jeżeli nie można jednak pomimo obserwacji dokładnie rozpoznać momentu owulacji przyjmuje się, że 3-4 dni po domniemanej owulacji są dniami płodnymi.